Καλοκαιρινά “Job Clubs” στο Κέντρο Κοινωνικής Ένταξης και Απασχολησιμότητας της Κάριτας Ελλάς στην Κυψέλη

Κάθε Παρασκευή του Ιουλίου 2019, στο Κέντρο Κοινωνικής Ένταξης και Απασχολησιμότητας της Κάριτας Ελλάς στην Κυψέλη, από τις 12.00 έως τις 14.30, θα πραγματοποιούνται ομαδικά εργαστήρια αναζήτησης εργασίας, “Job Clubs”, με σκοπό αφενός την παρουσίαση και παροχή των απαραίτητων εργαλείων διερεύνησης αγγελιών για εργασία (η/υ, εφημερίδες κ.ά.), και αφετέρου την επίβλεψη και συμβολή της Εργασιακής Συμβούλου της Κάριτας Ελλάς κατά τη διαδικασία αυτή.

Πρόγραμμα Ιουλίου 2019:

• 5/7: Παρουσίαση μεθόδων αναζήτησης εργασίας
  • (Κατ’εξαίρεση) Δευτέρα 8 Ιουλίου, 30: παρουσίαση από τη Workathlon, που δραστηριοποιείται ως πλατφόρμα στελέχωσης στο χώρο της φιλοξενίας / τουρισμού
  • 12/7: Πρακτική εξάσκηση – αναζήτηση αγγελιών / αποστολή αιτήσεων για δουλειά
  • 19/7: Παρουσίαση μεθόδων αναζήτησης εργασίας στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης (social media), από το skywalker.gr, το 1ο site αναζήτησης εργασίας στην Ελλάδα.
  • 26/7: Πρακτική εξάσκηση – αναζήτηση αγγελιών / αποστολή αιτήσεων για δουλειά

*Για τη συμμετοχή στα εργαστήρια απαιτείται εγγραφή στη γραμματεία του Κοινωνικού Κέντρου (Φωκίωνος Νέγρη 42, τηλ. 210 5225659)

**Διερμηνεία μπορεί να παρέχεται, ανάλογα με τη διαθεσιμότητα του Κοινωνικού Κέντρου

Τα ενημερωτικά εργαστήρια εντάσσονται στο Πρόγραμμα «Κοινωνική και Οικονομική ένταξη προσφύγων και μεταναστών στην Αθήνα» που αφορά την υποστήριξη και ένταξη προσφύγων και μεταναστών στην ελληνική κοινωνία. Το Πρόγραμμα υλοποιείται από την Κάριτας Ελλάς και χρηματοδοτείται από την Κάριτας Ελβετίας.